Inteligentny dom – co to jest?

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się określenie „inteligentny dom” lub z języka angielskiego „smart home”. Osoby, które takiego lokum nie posiadają, mogą nie wiedzieć, co ta nazwa oznacza. Najprościej rzecz ujmując, **inteligentny dom** to wysoko zaawansowany technicznie budynek, który pełni mnóstwo funkcji ułatwiających życie mieszkańcom. Warto poznać dokładne znaczenie tego określenia, by wiedzieć, czym jest inteligentny dom i jakie korzyści płyną z mieszkania w nim.

Co to jest inteligentny dom?

Nie istnieje jednoznaczna definicja inteligentnego domu, jednak wszystkie informacje, jakie można znaleźć na jego temat sprowadzają się do jednego stwierdzenia – jest to budynek (dom, blok mieszkalny lub lokal użytkowy), który wyposażony jest w **system integrujący wszystkie znajdujące się w budynku instalacje**. Oficjalna nazwa tego systemu to **Building Management System (BMS)**, czyli „system zarządzania budynkiem”. Samo to wyjaśnienie mówi nam, z czym mamy do czynienia.

==

Zobacz: garaż blaszany 5x7m

==

System inteligentnego domu jest wyposażony w **szereg czujników i detektorów**, których działanie jest nadzorowane przez specjalne oprogramowanie. Nowoczesna technologia tworząca BMS ułatwia domownikom korzystanie z wielu funkcji w pomieszczeniach i na zewnątrz oraz przede wszystkim zapewnia im bezpieczeństwo. Choć oprogramowanie systemu jest bardzo skomplikowane, korzystanie z niego jest proste i intuicyjne – a co najważniejsze – mobilne. Pozwala zarządzać domem z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu (np. za pomocą smartfona).

Inteligentny dom jest tak nazywany nie tylko ze względu na mnogość przydatnych funkcji, którymi łatwo jest zarządzać i zapewnienie bezpieczeństwa, ale również dlatego, że często „myśli” za domowników. Inteligentny dom dba o finanse właścicieli poprzez energooszczędność w użytkowaniu i eksploatacji budynku.